Wybierz język:
Strona Główna > Oferta > Dozowanie > Dozowniki płynów > Dozownik płynnych dodatków spożywczych
Dozownik płynnych dodatków spożywczych
Dozownik płynnych dodatków spożywczych

Różnego rodzaju płynne dodatki spożywcze są często wykorzystywane w wielu zakładach produkujących żywność, szczególnie jest to widoczne w przemyśle piekarniczym. 

 

Często dodatki dostarczane są w pojemnikach kilku litrowych a następnie dodawane w procesie produkcyjnym za pomocą różnego rodzaju miarek mniej lub bardziej przystosowanych do odmierzania cieczy. Jednak takie rozwiązanie wiąże się z dużą niewygodą, gdyż często część dodatku może się rozlać, nie zawsze odmierzy się dokładnie tyle samo itp.

 

Nasza firma opracowała serię dozowników przeznaczonych do dokładnego dozowania płynnych dodatków spożywczych. Wykorzystanie naszych urządzeń w procesie dozowania np. płynnych ulepszaczy w trakcie przygotowywania ciasta chlebowego pozwala na zachowanie czystości, przyspiesza proces dozowania oraz co najważniejsze gwarantuje powtarzalność ilości dodatku dodawanego w procesie produkcyjnym.

 

Ponieważ często producenci określają ilość dodatku spożywczego jaka ma być dodana w postaci procentu zawartości dodatku w całej ilości mąki, nasze dozowniki zostały przystosowane również do takiego wprowadzania ilości dozowanego dodatku.

 

Użytkownik ma możliwość wyboru trybu pracy pomiędzy dozowaniem w kilogramach (ewentualnie litrach - zależy od tego jak była przeprowadzana kalibracja) lub poprzez podanie ilości mąki oraz procentu jaki ma stanowić dodatek.

 

Dozowniki wykonane są w obudowie ze stali nierdzewnej. 

 

Wydajność i dokładność zależy od średnicy wężyków dozujących oraz długości wejściowych węży zasysających. Dlatego przed zamówieniem urządzenia zaleca się ustalenie tych parametrów i dobranie optymalnego rozmiaru wężyka. 

 

Typowo dokładność dozowania wynosi około 3%. Dozowniki posiadają jednak funkcję samokalibracji, która przy stałym ułożeniu wężyków wejściowych, umożliwia zwiększenie dokładności nawet do 0.5%. 

 

Dozowniki działają w oparciu o pompę perystaltyczną. Jest to pompa samozasysająca, gdzie dozowana ciecz ma kontakt tylko z wężykami, którymi jest dozowana. Inne elementy dozowników nie mają styczności z cieczą dzięki czemu są to urządzenia bardzo sterylne. 
Wężyki do pompy wykonane są z Marprene, mają dużą odporność chemiczną i są bardzo wysokiej jakości. 
Wewnątrz dozowników typowo stosowane są do połączeń wężyki silikonowe. W razie konieczności mogą zostać zmienione na inny typ. 
Maksymalne ciśnienie na wyjściu wynosi 1.5 bara. Dozownik posiada zabezpieczenie przed zatkaniem wyjścia podczas dozowania. 
Podciśnienie na wejściu wynosi maksymalnie 0.6 bara dla modeli 520R2 i 0.4 bara dla pozostałych. 

 

Wersje oznaczone 520R2 wyposażone są w pompę o większej wydajności. Dla wody i wężyka dozującego o śr. 8mm wynosi ona około 4.5 l/min
Dozowniki mogą być wyposażone w zewnętrzne wejście START umożliwiające załączenie dozowania zewnętrznym zestykiem np. z fotokomórki. 
Wydajność wersji bez oznaczenia 520R2 wynosi dla wody i wężyka 4.8mm około 0.9 l/min
Dozowniki oznaczone DSC1 są jednotorowe, a oznaczone DSC2 dwutorowe (dwa niezależne tory dozujące). 

 

W ofercie posiadamy również akcesoria ze stali nierdzewnej do dozownika takie jak lanca wejściowa, wylewka wyjściowa, kubek do zawieszania wylewki wyjściowej oraz węże przyłączeniowe 

 

Jesteśmy w stanie wykonać dowolną konfigurację dozownika płynnych dodatków spożywczych.